Dieta dla dzieci – co warto wiedzieć

Przeczytasz w 2 min.

Zbilansowana i pożywna dieta dla dzieci ma kluczowe znaczenie. Młode organizmy muszą mieć dostarczane różnorodne składniki odżywcze, by mogły się prawidłowo rozwijać i fizycznie, i poznawczo.

Oto kilka ogólnych wskazówek, dotyczących zdrowej diety dla małych dzieci:

Owoce i warzywa

Różnorodne kolorowe owoce i warzywa dostarczają niezbędnych witamin, minerałów i błonnika. Są ładnym kolorowym jedzeniem, co zachęca dziecko do próbowania.

Białko w diecie dla dzieci

Jego źródłem są m.in. chude mięso, drób, ryby, jaja, rośliny strączkowe (fasola, soczewica, ciecierzyca), tofu i nabiał.

Pełne ziarna

Dostarczenie błonnika jest istotne w diecie dla dzieci. Dlatego ważne, by wybierać, takie produkty, jak chleb pełnoziarnisty, brązowy ryż, makaron pełnoziarnisty czy płatki owsiane.

Nabiał lub jego alternatywy

Mleko, ser i jogurt są dobrym źródłem wapnia i białka. Jeśli dziecko nie toleruje laktozy lub jest uczulone na nabiał, można wykorzystywać alternatywy roślinne, jak mleko migdałowe czy sojowe.

Zdrowe tłuszcze w diecie dla dzieci

Źródłami zdrowych tłuszczy są m.in. awokado, orzechy, nasiona czy oliwa z oliwek. Dostarczają one niezbędnych kwasów tłuszczowych, które wspierają rozwój mózgu.

Jak najmniej cukru i soli w diecie dla dzieci

Im mniej w diecie dla dzieci będzie słodkości, deserów z cukrem rafinowanych czy słodkich napojów, tym lepiej. Warto także zrezygnować ze sklepowych przemysłowych słodyczy i zastępować je tymi z prostym składem, najlepiej domowymi.
Wszystkie desery oferowane w cateringu dietetycznym Yummy Diet w wersji dla dzieci są robione przez naszych kucharzy i są zdrową alternatywą typowych słodyczy. Dzięki temu, że dziecko będzie jadło odpowiednią dietę z naszej oferty, prawdopodobnie straci ochotę na podjadanie śmieciowego jedzenia.
Jeśli chodzi o sól, to najwięcej będzie jej w przetworzonej żywności, a tej unikajmy w diecie dla dzieci.

Nawodnienie – istotne dla dzieci

Dzieci powinny pić dużo wody w ciągu dnia. Natomiast unikać trzeba słodkich napojów i ograniczać soki owocowe, nawet jeśli są to 100% soki owocowe.

Regularność posiłków

Należy dążyć do spożywania trzech zbilansowanych posiłków i 1-2 zdrowych przekąsek dziennie. Pomaga to utrzymać u dzieci stały poziom energii.

Dobry przykład idzie od rodziców

Dzieci chętniej stosują się do zasad zdrowych nawyków żywieniowych, jeżeli widzą, że rodzice i opiekunowie tak właśnie jedzą. Jak zwykle działa najlepiej zasada dobrego przykładu.

Sprawdź również: